Tipy na výlety

Adršpašsko-teplické skály     (17 km): nejznámější skalní město, které nepřestane fascinovat. Z Teplických skal se vydáte nádhernou přírodou a vyjdete v Adršpašských skalách, kde se můžete podívat k vodopádu a jezírku, které je známo z nejedné pohádky. Také vzdálenější okolí nabízí úžasné turistické zážitky.

www.skaly-adrspach.cz

Ostaš (4 km): stolová
hora, kam stojí za to se projít. Najdete zde nejen skalní bludiště, ale také spoustu
vyhlídek, které nabízí překrásné výhledy na okolí. Nezapomeňte zde navštívit známé čertovo auto.


Broumovské stěny - Hvězda   (7 km): Broumovské stěny v Broumovské vrchovině mezi městy Police nad Metují a Broumov. Zhruba 12 km dlouhý zalesněný hřeben se táhne od Honského špičáku (652 m n.m.) až k pohraničnímu sedlu pod Hejšovinou. Broumovské stěny jsou oblíbeny díky svým skalním útvarům, roklím, vyhlídkám a klidu. V roce 1956 byl tento pískovcový reliéf, rozkládající se na 638 ha, vyhlášen Národní přírodní rezervací.

https://www.broumovskesteny.cz/turistika.htm

Bor a Hejšovina (7 km): stolová hora Hejšovina je 919 m vysoká a rozhodně stojí za to jej navštívit. Přes Bor se můžete podívat na další krásné skalní město Bledne Skály, které se nacházejí v Polsku.

https://www.pngs.com.pl/cz/turystyka/tur_b.html

Bischofstein (7 km): vydejte se na krásné klidné místo, které má svou historii a neztrácí na tajemnosti. Poznáte zde Barokní zámeček Skály Bischofstein obklopen pískovcovými skalami s mnoha lezeckými terény, malebným jezírkem a zříceninou gotického hradu dříve nazývaného Katzenstein, nyní hrad Skály. Pokud Vám nevadí výšky, kousek odtamtud je nově opravená vyhlídka Čáp (se 786 metry n.m. je nejvyšším vrcholem Adršpašsko-teplických skal), kam rozhodně stojí za to se podívat.

https://www.teplickeskaly.com/turistika/pamatky-v-teplicich-nad-metuji/bischofstein/

Ratibořice, Babiččino údolí    (28 km): Celá krajina Babiččina údolí a zámku Ratibořice je ideální pro krásný výlet nebo cyklovýlet. Objevíte zde známá místa z knížky Boženy Němcové "Babička", jako je Ratibořický zámek, mlýn nebo Staré Bělidlo. Často se zde pořádají rozmanité kulturní akce, které se hlásí k odkazu Babičky. Kousek odtud v České Skalici můžete navštívit muzeum Boženy Němcové. A pokud si ještě chcete výlet zpříjemnit procházkou u vody, je zde k vidění nebo při pěkném počasí i ke koupání vodní nádrž Rozkoš.

https://www.zamek-ratiborice.cz/cs/babiccino-udoli.cz

Pevnost Dobrošov (24 km): navštivte rozestavěnou dělostřeleckou tvrz, která byla součástí československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Pevnost nabízí zajímavou prohlídku rozsáhlého podzemí. Doporučujeme si na tento výlet vyhradit celý den, protože po prohlídce se můžete vydat na naučnou stezku Pevností Dobrošov.

https://pevnost-dobrosov.kvalitne.cz/

Nové Město nad Metují (27 km): navštivte zajímavé a jedinečné historické centrum, krásný zámek se zámeckou zahradou, kulturní památky, okolí s nepřeberným množstvím turistických zajímavostí. Na své si určitě přijdou milovníci nejrůznějších sportů, turistiky, cykloturistiky, nordic walkingu i pěších výletů. Město je obklopeno hluboko zaříznutými hlubokými údolími - Klopotovským, Libchyňským, údolím Janovského potoka a zejména Pekelským údolím. Vede romantickým údolím Metuje k soutoku Olešenky s Metují, kde se nachází Pekelská výletní restaurace.

https://www.zameknm.cz/cs/

Broumovský klášter (11 km): Benediktinský klášter v Broumově patří mezi národní kulturní památky České republiky. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě.

https://www.klasterbroumov.cz/

Další tipy k aktivitám v našem kraji

Koupaliště

V parném létě určitě bude příjemné navštívit místní nebo kousek vzdálenější koupaliště, máme zde pro Vás nějaké tipy.

Police nad Metují

Náchod (17 km)

Meziměstí (13 km)

Vyhlídky a rozhledny

Kocháte se rádi krajinou? Pokud ano, stojí za to vylézt na některou z vyhlídek, zde uvádíme některé z nich.

Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku u Meziměstí (13 km) - 30 m vysoká, nachází se v n.v. 880 m, budete stoupat 100 schodů, ale výhled stojí určitě za to.

Rozhledna Čáp v Supích skalách (11 km) byla postavena na nejvyšším vrcholu Adršpašsko-teplických skal 786 m n.m. Měří 13 m a po zdolání 44 schodů se naskytnou krásné výhledy na Krkonoše, Orlické, Jestřebí i Javoří hory a úchvatné pohledy na zdejší skalní města.

Božanovský špičák (21 km) je nejvyšším vrcholem broumovských stěn 773 m n.m. Ze skalní vyhlídky se Vám nabídne rozkošný rozhled na Broumovsko, Polsko, Javoří hory a vrchy Hejšovinu a Bor. Cestou můžete vidět skalní útvary, jako je Velbloud, Želva nebo Veverka. Taková kamenná ZOO.

Návštěva zvířátek

Máte rádi zvířátka? Pokud ano, můžete se podívat na farmy a ZOO.

Farmu Wenet v Broumově stojí určitě za to navštívit. Najdete zde lamy, velbloudy, kozičky, pštrosy, kočičky, medvídky mývaly, oslíky a mnoho dalších krásných zvířecích přátel.

https://www.wenet.cz/cz-wen.php

Ovčí BIO farmu v Šonově u Broumova v krásném prostředí Javořích hor, v CHKO Broumovsko. stojí za to navštívit. Farma byla založena v roce 1995.

 https://farmasonov.cz/

ZOO ve Dvoře Králové byla založena v roce 1946. O necelých 20 let později v jejím čele stanul Josef Vágner. Lesník, přírodovědec, cestovatel, učitel, otec a nejvýznamnější ředitel zahrady. Navštivte ZOO, Safari park a prožijte krásný den ve společnosti úžasných zvířat.

https://safaripark.cz/

Muzeum a kousek historie

Navštěvujete rádi muzea nebo poznáváte rádi historii zdejších krajů, tak to pro Vás máme také několik tipů.

Muzeum Merkur: kdo by neznal stavebnici Merkur - plechové dílky, šroubky, kolečka … Stavebnice, která zaujala malé i velké. Zavítejte do tohoto krásného muzea přímo v Polici nad Metují, kde se mnohé dozvíte, ale také si můžete něco pěkného sestavit.

https://www.merkurpolice.cz/index.php

Domek Aloise Jiráska (7 km):  V tomto domku v Hronově prožil spisovatel Alois Jirásek své dětství a vracel se sem během svých studentských prázdnin. Právě v této chaloupce slavil Jirásek své první literární úspěchy. Vedle domku je krásný park, kde můžete ochutnat místní minerální pramen "Prdlavku". Na náměstí v Hronově najdete také Jiráskovo divadlo, kde ve druhém patře můžete navštívit Jiráskovo muzeum.

Stará roubená škola v Polici nad Metují: Původní barokní patrová roubená budova se šindelovou mansardovou střechou byla postavena v roce 1785 jako náhrada za nevyhovující dřevěnou školu z roku 1705. Ve škole se vyučovalo až do roku 1857. V přízemí se nacházely dvě třídy a v patře byty učitelů. Kolem roku 1900 byla v přízemí bývalé školy umístěna truhlárna. Otevřena vždy v pátek, sobotu a neděli
9,00-12,00 a 13,00-16,30.

Kousek za hranice

Z Police nad Metují můžete dojet do Polska a to několika směry, ať již z Náchoda, z Meziměstí nebo Otovic.

Kudowa Zdrój (20 km), přechodem z Náchoda: lázeňské město s krásným lázeňským parkem (Park Zdrojowy) na úpatí hory nazvané Góra Parkowa, kde se nachází krásný pavilon s minerálními léčivými prameny, pocházející z roku 1853. Minerální prameny slouží k pitným kúrám i ke koupelím. Jsou to největší lázně oblasti Klodzka. Při cestě do tohoto města máte možnost navštívit známou polskou tržnici. Doporučujeme zde navštívit aquacentrum s topogánem, výřivkami a plaveckým bazénem se slanou vodou.

https://www.aquainfo.cz/katalog/aquapark-kudowa-zdroj-polsko/

Smazalnia Ryb U Andrzeja - Kudowa Zdrój (21 km), přechodem v České Čermné: krásný cyklovýlet spojený s příjemným posezením a dobrým jídlem. Půjčí Vám proutek s háčkem a kukuřicí a jde se na to. Vaši pochoutku si sami ulovíte a o přípravu se již postará místní personál. Smažený pstruh s polským pečivem je výbornou delikatesou, na níž si návštěvníci loviště pochutnávají v příjemném venkovním prostředí plném zeleně.

https://www.tripadvisor.cz/Restaurant_Review-g663677-d8554057-Reviews-Smazalnia_Ryb_U_Andrzeja-Kudowa_Zdroj_Lower_Silesia_Province_Southern_Poland.html

ZOO Laczna v Mieroszów        (21 km): krásná zahrada s velkými výběhy pro mnoho zvířátek jen kousek od našich hranic. Určitě stojí za návštěvu, potěší malé i velké.

https://www.zoolaczna.pl/